Frivillig gå-vært

Gå Mig Glad – Bliv gå-vært

Du bliver så overrasket over, hvor meget du får ud af at være gå-vært, og hvor meget dem som deltager i dine ture, får ud af at være med i dit gå-fællesskab. Ja, jeg endte faktisk med at sige mit job op for at gøre mere for flere, fordi jeg blev så rørt over alle de ting, som folk fik ud af gåturene.

På ugentlig basis stod jeg med gåsehud og tåre i øjenkrogen over de historier, folk fortalte mig. De fortalte, de havde tabt sig, fået bedre kondition, fået nye venskaber, kommet videre i deres sorg, kommet af med symptomer fra sygdom og var blevet glade hele året – også om vinteren.

Få succes som frivillig gå-vært med at nå dit mål for at komme ud at gå en masse ture. Du gør noget godt for dig selv og for dem som går med på dine ture.

Start dit eget gå-fællesskab

Én ting er, at du beslutter dig for at starte dit helt eget gå-fællesskab, men noget andet er at få succes med det. Altså at få nogen til at komme, få delt budskabet om at du har et gå-fællesskab og at finde den helt rigtige type gåtur. Hvor lang skal turen være, hvor skal den starte og slutte, hvilket tempo skal du gå med og hvilken ugedag og tidspunkt vil i øvrigt være bedst? Det får du alt sammen styr på i dette kursus.

Min erfaring

Gå Mig Glad startede med mit gå-fællesskab i maj 2015, så jeg har mange års erfaring. Jeg har været rundt i hele landet med DGI og uddanne frivillige gå-værter. Mange af dem kan du møde i den Facebook-gruppe, som du kan blive en del af gennem dette kursus.

Kursusindhold

Kurset består af seks moduler som ligger online på SIMPLERO. Du har evig adgang til alle moduler, så du har god tid til at få gang i dit gå-fællesskab.

  • Intro
    • Sådan bruger du kurset
    • Facebook gruppe
    • Heidis historie
    • Bonusmateriale med links til bøger og Facebookgruppe
  • Udbytte
    • Energi
    • Sundhed
    • Fællesskab
    • Erfaringer fra andre dygtige gå-værter
  • Opstart
    • Rammerne
    • Indhold til dine ture
    • Inviter – sådan gør du
  • Planlægning
    • Forberedelse
    • Formidling
    • Inviter
    • Det praktiske
  • Den perfekte vært
    • Formålet med at være en god vært
    • Præsentation
    • Fremtoning
    • Interaktion
    • Vær opmærksom
  • Turen og dig
    • Kulturen
    • Fællesskab
    • Praktisk om hvordan I går sammen

Kan du mærke, at du har energi i benene og lyst til at møde en masse nye skønne mennesker, som også gerne vil have nogle skønne gåture? Så gå til SIMPLERO opstart knappen.

Du kan som privatperson ikke trække moms fra det, du køber, og du kan ikke trække beløbet fra din løn før skat, så jeg har lavet et særligt link til dig, hvor din investering svarer til det, som en forening eller virksomhed betaler for kurset pr. person. BUM, det synes jeg er fair.

Gå-hilsner,
Heidi

Praktisk info

Målgruppe

Dig som vil gøre noget godt for dig selv og andre

Sted

Du kan se og lytte til kurset på computer og mobil der hvor du er

Varighed

Der er to timers indhold som du har evig adgang til og kan se og høre lige så mange gange du vil

Antal deltagere

1 person pr. abonnement

Pris

Foreninger og virksomheder
Foreninger og virksomheder på 1187.- kr. inklusiv moms
Gå til kurset
Privatpersoner
380.- kr. inklusiv moms
Gå til kurset
Book frivillig gå-vært walkshop
Pris 9.800.- Plus moms og transport

Hør hvad andre siger om Frivillig gå-vært

Tina-Poulsen.jpg - gå mig glad - gå dig glad en gåtur kan forvandle dit liv! foredragsholder Heidi Møller - brug gåturen professionelt - gå mens du arbejder - gå mig glad

Tak for en super dejlig dag 😊 Fantastisk arrangement og ikke mindst din energi og evne til at facilitere sådan en dag.
Du får et kæmpe High Five og fem stjerner af mig 💪

Tina K. Poulsen

,

Mikkel Søndergård Jensen - sdu - iværksætter foredrag - gå mig glad - gå mens du arbejder - foredragsholder Heidi Møller

🌟 I dag har vi haft besøg af den inspirerende Heidi Møller fra “Gå mig glad” 🌟
Heidi delte sin spændende og relaterbare iværksætterrejse med vores studerende, som er i praktik i deres egne virksomheder. Udover at krydre sit oplæg med gode råd, tog hun os alle med på en frisk gåtur, hvor der blev netværket og arbejdet med motivationen for at starte egen virksomhed 💡🚶‍♂️🚶‍♀️

Heidi er startskuddet på et spændende forløb, hvor de studerende hos SDU Startup Station, Kolding, nu går i gang med at udvikle og teste deres startups.

Det er nu 5. år i træk, at vi har haft glæden af at invitere Heidi, og det bliver nok ikke sidste gang! 🙌✨

#GåMigGlad #Iværksætteri

Mikkel Søndergård Jensen

AC-fuldmægtig , Syddansk Universitet

Anne Ringstrøm Marvig - gå mens du arbejder - iværksætter foredrag - brug gåturen professioenlt - konference gåtur - netværks gåtur - Kolding går

Hej Heidi.

‘Jeg blev så optaget af den gode snak, så jeg glemte helt at tage et billede’

Sådan kan det jo gå, når man går i godt selskab 😊 For i torsdags var vi – Powerjobsøgerne Danmark og Heidi Møller – 🌀Professionel Walker ude på tur. den professionelle gåtur, med samtale i fokus.

Heidi gør det bare super godt, både som facilitator på gåturen og som foredragsholder for Gå Mig Glad. Med god energi fik hun sat gang i snakken med et emne og en rækkefælge, så alle kommer til orde og der er tid og ro til bare at lytte og være.

Alle burde tage en tur med Heidi – det giver ny energi og kreativitet!

Endnu engang, tak! 😊

Anne Ringstrøm Marvig

Facilitator i Kolding for Power Jobsøgerne , Power Jobsøgerne

Heidi gav et på en gang praktisk og inspirerende oplæg om iværksætteri og iværksætterens mindset. Oplægget var spot on i forhold til vores målgruppe, der var studerende på SDU, der arbejder med egen virksomhed og tilbagemeldingerne var til 5 ud af 5. Jeg er helt sikker, på at Heidis konkrete tilgang, gode humør og vedholdenhed tjener som forbillede for de studerende.

Jens Martinus Pedersen

Forretningsudvikler, Syddansk Universitet

Thank you Heidi for being a part of our first ever “Freelance Friday” event at the Design school in Kolding. Your wonderful story of your freelance journey inspired the students to do something different, and get out of their comfort zones. Your talk was well thought out, inspiring, funny and thought provoking! We couldn’t have asked for a better speaker!

Adam Montandon

International event developer, Designskolen Kolding

Kunder jeg har lavet dette Frivillig gå-vært for

diabetesforeningen - gå dig glad - gå mig glad - gå mens du arbejder - brug gåturen professionelt - en gåtur kan forvandle dit liv!
Gå til kurset